מאמר זה מכיל מידע אודות אימונים בבית בין השיעורים עם המורה: כמה להתאמן, על מה, טיפים ליעילות ועוד.


מדריך אימונים


מעקב על מאות תלמידים ב-7 השנים האחרונות, הביא אותנו למסקנה חד-משמעית:

ככל שהתלמיד מתאמן יותר - כך הוא יותר נהנה, מרגיש ביטחון, מתקדם, מתמיד, מרוצה, משיג יעדים, ומרגיש שהוא מגשים את החלום! לעומת זאת, ככל שהתלמיד מתאמן פחות, כך הוא ירגיש יותר תסכול, חוסר ביטחון, תקיעות, ורצון להפסיק את התהליך.


במקום להתאמן בכל יום, אולי אפשר להתאמן רק פעם או פעמיים בשבוע - אבל בכל פעם הרבה זמן?

מאוד לא מומלץ. נגינה זה כמו חדר כושר: כדי לראות התקדמות ושהדברים יטמעו - חשוב להתאמן בכל יום, גם אם מעט. לגיטימי שתבחרו יום אחד בשבוע שבו לא תתאמנו.


אז איך להצליח להקפיד על אימון בכל יום?

כדאי להצמיד את האימון לאירוע שמתרחש בקביעות בכל יום. לדוגמה, לנגן תמיד בבוקר אחרי צחצוח שיניים, או קבוע לפני ארוחת ערב, או תמיד אחרי המקלחת, או לפני שנכנסים למיטה וכו'. אם הלו"ז שלכם משתנה ואין אירוע קבוע שנח להצמיד אליו את האימון, אפשר לקבוע בהתאם ללו"ז את זמן האימון לכל יום בנפרד. לדוגמה, בכל יום א' בבוקר לפני שיוצאים מהבית, בכל יום ב' דבר ראשון כשחוזרים הביתה, בכל יום ג' אחרי האוכל וכו'. מומלץ לכתוב את זה ביומן ו/או לשים תזכורת בטלפון. מבוגרים לפעמים נוטים לדחות דברים לא דחופים, אם אתם כאלה - אנחנו ממליצים לנגן רגע לפני שהולכים לישון, כי תמיד אפשר לוותר על מעט שינה לטובת הגשמת חלום (וזה גם עושה חלומות טובים בלילה).


על מה להתאמן?

חלק גדול וחשוב מתפקידו של המורה, הוא להסביר לך לפרטי פרטים על מה צריך להתאמן ואיך לעשות זאת. אם לא ברור לך איך ועל מה להתאמן - חשוב לשאול את המורה. מידי פעם כדאי להקדיש בשיעור זמן להדמיה של אימון בבית, כדי שהמורה יראה את התהליך ויוכל לתת לך פידבק.

יש כאלה שלומדים הרבה נושאים ו/או יצירות שונות במקביל, ואין להם מספיק זמן בשביל להתאמן על כולם בכל יום. אז ראשית, לא מומלץ להגזים בכמות הנושאים והיצירות שלומדים במקביל. כדאי שתוכלו להתאמן על כל נושא/יצירה לפחות בכל אימון שני (פעם ביומיים). אבל כמובן שהכי טוב אם אפשר להתאמן בכל יום על הכל.


על מה להתאמן קודם?

עדיף להתחיל את הנגינה מיצירות איטיות. אם אתם מנגנים סולמות - כדאי להתחיל מנגינת סולמות איטית. זה כמו חימום לפני שיוצאים לרוץ.

בנוסף, מאוד מומלץ לפני האימון לעשות 5 דק' של מתיחות לכל הגוף (ידים, רגלים, צוואר וכו'). כל הגוף משתתף בנגינה וצריך להיות מוכן ונינוח.


מה יהפוך את האימון ליעיל?

הטיפ הכי חשוב שלנו, הוא לאתר את המקומות שבהם אתם הכי מתקשים - ולחזור עליהם ב"לופ" שוב ושוב. אם, לדוגמה, בדיוק באמצע היצירה שאתם מנגנים, יש חלק שאתם מזהים שקשה לכם - הנטיה הטבעית של כולם הוא לנגן את היצירה מתחילתה ועד סופה הרבה פעמים ברצף ולקוות שכך המצב ישתפר. המצב אכן עשוי להשתפר, אבל לאט מאוד, וזוהי שיטה מאוד(!) לא יעילה שמבזבזת לכם זמן יקר. אנחנו מציעים לעבוד לפי השלבים הבאים:

  1. זיהוי הבעיה. להבין בדיוק מה קשה לכם, להיות כמה שיותר ספציפיים. לפעמים נראה שמשפט מוזיקלי שלם קשה, אבל מבדיקה מקרוב מגלים שזה בעצם צליל אחד ולא יותר.

  2. להבין את הבעיה. לפענח למה המקום קשה, או למה אתם טועים בו. לשלב הזה צריך ניסיון וליווי של מורה בהתחלה, אם אתם לא מצליחים - לא נורא, אפשר לדלג לשלב הבא.

  3. לעבוד על המקום הקשה ב"לופ". לבודד את המקום הקשה מיתר היצירה, ולחזור עליו ורק עליו שוב ושוב. כמה פעמים? עד שאתם מצליחים לנגן אותו בלי טעות לפחות 3-5 פעמים ברצף, או עד שאתם מרגישים שזה כל כך קל - שאתם מתחילים להשתעמם.

  4. חיבור המקום הקשה לרגע שלפני. למרות שהמקום הקשה השתפר אחרי שעבדתם עליו ב"לופ", במקרים רבים, אם תנגנו את היצירה מההתחלה - אתם שוב תתקשו באותו המקום. לכן כדאי לעבוד על חיבור המקום הקשה ליתר היצירה. כלומר, להתחיל לנגן רגע לפני המקום הקשה (לדוגמה, תיבה אחת או משפט אחד לפני), ולוודא שזה מצליח. אם לא הצליח, כדאי לחזור על המקום הזה מספר פעמים, עד שהוא עובר בקלות ללא טעויות.

  5. לנגן מההתחלה, ותראו איך תעברו את המקום הקשה ללא טעויות.


לגבי ילדים - האם ההורים צריכים לקחת חלק באימון?

בגדול, בד"כ התהליך עובד טוב ומהר יותר כשההורים מעורבים באימונים.

בכל המקרים חשוב שההורה יזכיר לילד להתאמן ויעזור לו למצוא את הזמן המתאים לכך.

יש ילדים שמצליחים לזכור או להבין לבד על מה להתאמן, ואולי אפילו מעדיפים להתאמן לבדם. לעומת ילדים אחרים, שלא מצליחים להתאמן בלי שההורה יושב ליד ועוזר להבין מה הם צריכים לעשות.


כמה צריך להתאמן בכל פעם?

זה תלוי בהרבה דברים: יכולת הריכוז שלכם, היעדים שהצבתם, האם יש לכם דד-ליין (לדוגמה, קונצרט בקרוב) ועוד. אבל בגדול, אם רוצים שהשיעורים יהיו יעילים, להרגיש התקדמות מתמדת וביטחון, ואין שאיפה להיות מקצוענים בתחום ולהתפרנס ממנו - אנחנו ממליצים על בין שעה לחצי שעה בכל יום. אם אתם רציניים ורוצים התקדמות אמיתית ומהירה, כדאי להקפיד על שעה ומעלה. רבע שעה ביום זה די המינימום, ופחות מזה - ברב המקרים לא באמת יעבוד.